Sayfalar

9. Seri 2. Bölüm: The Witch's Familiar


Ekip
  • Peter Capaldi - On İkinci Doktor
  • Jenna Coleman - Clara Oswald
  • Michelle Gomez – Hanım
  • Julian Bleach – Davros
  • Jami Reid-Quarrell – Sarff Kolonisi
  • Joey Price – Genç Davros
  • Nicholas Briggs – Dalekler (ses)
  • Barnaby Edwards – Dalek
  • Nicholas Pegg – Dalek
Prodüksiyon
Senarist: Steven Moffat
Yönetmen: Hettie MacDonald
Dramaturg: David P Davis
Yapımcı: Peter Bennett
Yürütücü yapımcı(lar): Steven Moffat, Brian Minchin
Yapım: BBC
Süre: 48 dakika (2 parçalı bölümün 2. kısmı)
Orjinal Yayın: 26 Eylül 2015
Bölüm Adı: The Witch's Familiar (Cadının Tanıdığı)
Bölüm Numarası: 9. Seri 2. Bölüm
Önceki Bölümün Özeti
Doktor savaş alanındaki bir çocuğa yardım etmek için gelir, ama onun Davros olduğunu öğrenince orayı terk eder. O sırada Sarff Kolonisinden yılan benzeri bir yaratık evrende Doktor'u aramaktadır. Dünyada Clara, UNIT tarafından çağrılır. Gökyüzündeki tüm uçaklar dondurulmuştur. Hâlâ yaşayan Hanım, UNIT'le bağlantı kurarak Clara'yı alır. Clara'ya Doktor'un vasiyetini bulduğunu ve onu bulmaları gerektiğini söyler. Doktor'u orta çağda Britanya Adaları'nda düzenlenen büyük bir partide bulurlar. Clara ve Hanım, Doktor'un yanına geldikten sonra yılan adam bir kez daha görünür. Yılan adam Doktor'a, Davros'un kendisiyle konuşmasını istediğini söyler. Doktor, Clara ve Hanım içinde Davros'un da olduğu bir hastane uzay gemisine gider. Doktor, onları yalnız bırakarak Davros'la yüzleşmeye gider. Clara ve Hanım etrafı aramaya başlar. Geminin aslında görünmez bir gezegenin parçası olduğunu ve Skaro gezegeninin yavaş yavaş ortaya çıktığını keşfederler. Daha sonra dalekler tarafından yakalanırlar. Görünüşte sırayla Hanım'ı ve Clara'yı öldürüp TARDIS'i imha ederler. Doktor savaş alanına döner ve bir dalek silahıyla çocuk Davros'u öldürmeye hazırlanır gibi görünür.
Özet
"The Magician's Apprentice" bölümünde dalekler tarafından imha edilmiş gibi görünen Clara ve Hanım hastanenin dışına kaçar. Hanım, kullandığı ışınlanma cihazıyla daleklerin kendilerini imha etmek için gönderdiği enerjileri kullanıp kaçtıklarını açıklar. Doktor'un da daha önce aynı yolla kaçtığını ve kaçtığı yaratıkların Doktor'u öldürdüklerini sandığını söylemiştir.
Bu arada Clara'nın öldüğüne inanmayan Doktor, Davros'un yaşam destekli tekerlekli sandalyesini ele geçirir. Onu kullanarak Supreme Dalekle diğer daleklerin olduğu odaya girer. Dalekler ateş etmeye çalışsalar da tekerlekli sandalyenin ürettiği kuvvet alanı bunu engeller. Dalekleri Clara'yı sağ salim getirmeleri için zorlar. Ancak dalekler Clara'nın öldüğünü sanmaktadırlar. Sarff Kolonisi yılan formunu kullanarak Davros'un sandalyesini alır ve Doktor'u bayıltır.
Şehrin dışında Hanım ve Clara, bir dalek lağımı bulur. Orada ölemeyen çürümüş ve artık kullanılamaz duruma gelen dalek mutantları vardır. Hanım, bir numara yaparak Clara'yı devredışı bir alarmın olduğu duvara kelepçeler. Alarmı aktif edip gelen daleke tuzak kurmak için Clara'yı yem olarak kullanmıştır. Daleki avlarlar ve Hanım, Clara'yı dalekin içine girmesi için ikna eder. Telepatik bir şekilde daleki kontrol eden Clara ile beraber ana şehre gireceklerdir. Hanım'ın talimatlarıyla, Clara adını söylemeye çalışır. Dalek bunu "Ben dalekim." olarak çevirir. Daleklerde şefkat duygusu olmadığı için Clara'nın insani duygularını "Yok et!" diye çevirir.
Doktor revirde uyanır. Davros çevresindeki Skaro'daki her dalekle bağlantılı olan yaşam desteği kablolarıyla ortaya çıkar. Davros'u hayatta tutan yaşam gücü budur. Doktor, sadece şehirdekiler değil her dalekin Davros'u hayatta tutmak için yeterli olduğunu anlar. Doktor, Davros'un yanına hastalığı için şefkatle geldiğini söyler. Doktor'un Gallifrey'yi geri döndürdüğünü söylemesi üzerine Doktor'u tebrik eder. Gözlerini açarak dalekleri yapaarken haklı olup olmadığı hakkında bir ahlakî rehberlik ister. Davros'un sağlığı bozulmaya başlar. Doktor, Davros'a merhamet gösterir. Davros, son kez Skaro'nun yükselen güneşini görmek istediğini söyler. Doctor Davros'un yaşam desteğini yenilemek için rejenerasyon enerjisinin küçük bir kısmını kablolara verir. Doktor bunu yaparken Davros'un tuzağına düşer. Rejenerasyon enerjisi yaşam desteği sistemi aracılığıyla Skaro'daki her daleke ulaşır. Gallifrey mitolojisinde bu enerjiyle dalek ve zaman lordu melezi hibrit bir yaratığın oluşmasıyla ilgili bir hikâye vardır. Davros, Doktor'un Gallifrey'den bu yüzden kaçtığına inanmaktadır. Clara'yı terk eden Hanım oraya gelip Doktor'u kurtarır ve Sarff Kolonisini öldürür.
Doktor, Davros'a planını uzun bir süre önce anladığını ve Davros'un bu fikrinin büyük bir tehlikesinin olduğunu farkına varmadığı için bu planı yapmasına izin verdiğini anlatır. Rejenerasyon enerjisi tüm daleklere ulaştığı için bu enerjiden kanalizasyona bırakılan çürümüş dalekler de yararlanır ve kullanılabilir duruma gelirler. İntikam isteyen bu dalekler diğer daleklere saldırır. Doktor ve Hanım kaçarken hâlâ dalekin içindeki Clara ile karşılaşırlar. Hanım yalan söyleyerek dalekin Clara'yı öldürdüğünü ve intikam alması gerektiğini anlatır. Clara, Doktor'a kendisinin Clara olduğunu söylemeye çalışsa da dalekin çeviri sistemi bunu "Ben bir dalekim." diye çevirir. Sonunda Clara, daleke "merhamet" kelimesini söyletir ve Doktor gerçeği anlar. Clara'yı dalekten çıkarır ve dalekte neden merhamet kavramı olduğunu merak ettiğini söyler. Doktor, Hanım'a kaçmasını söyler. Kaçmaya başlayan Hanım sonunda daleklerle çevrilir ve çok zekice bir fikrinin olduğunu söyler.
Doktor yeni "sonik güneş gözlüğü" ile Düşman Eylemi Dağılma Sistemi'ni (DEDS) kullanarak TARDIS'i çağırır. Şehrin tahrip oluşunu uzaktan izlerler. Doktor, dalekte nasıl merhamet kavramının olduğunu düşünürken ne yapması gerektiğini anlar. TARDIS'e girip savaş alanında mahsur kalan genç Davros'un yanına gider. Dalek silahını kullanarak çocuğun etrafındaki el mayınları yok eder. Çocuk Davros Doktor'a aynı tarafta olup olmadıklarını sorar. Doktor hangi tarafta olduğunun önemi olmadığını, her zaman merhamet göstermesi gerektiğini söylerek onu evine götürmek için TARDIS'e yönelir.

Bir Yorum Yazın