Sayfalar

9. Seri Yılbaşı Özel: Last Christmas


Ekip
  • Peter Capaldi – On İkinci Doktor
  • Jenna Coleman – Clara Oswald
  • Nick Frost – Noel Baba
  • Michael Troughton – Profesör Albert Smithe
  • Faye Marsay – Shona McCullough
  • Natalie Gumede – Ashley Carter
  • Nathan McMullen – Elf
  • Maureen Beattie – Fiona Bellows
  • Dan Starkey – Ian
  • Samuel Anderson – Danny Pink
Prodüksiyon
Senarist: Steven Moffat
Yönetmen: Paul Wilmshurst
Yapımcı: Paul Frift
Yürütücü yapımcı(lar): Steven Moffat, Brian Minchin
Yapım: BBC
Süre: 60 dakika
Orjinal Yayın: 25 Aralık 2014
Bölüm Adı: Last Christmas (Son Noel)
Bölüm Numarası: 9. Seri Yılbaşı Özel
Özet
Noel arifesinde Clara Oswald, çatısından gelen seslere uyanır. Çatıya doğru gittiğinde, Noel Baba, iki elf, bir kızak ve uçan ren geyiği ile karşılaşır. Clara buna çok şaşırır. Doktor aniden Clara'yı almaya gelir. Doktor, Clara ile gitmeden önce Noel Baba, gece bitmeden yardımına ihtiyaç duyacağını söyler ve bir mandalina sözü verir.
Kuzey Kutbu'nun bir üssünde bir grup bilimci, arkadaşlarını yengeç benzeri yaratıklardan kurtarmaya çalışmaktadır. Aniden Doktor ve Clara oraya gelir. Bilimcilerle tanışırlar, ancak yengeçlerin saldırısına uğrarlar. Noel Baba gelip onları kıl payı kurtarır. Onlara bu yengeç benzeri yaratıklardan birini içeren numune verir. Doktor bu yaratıkların Düş Yengeci olduğunu ve bunların kurbanlarının beyinlerini emerken onları mutlu olacağı rüyalara daldırdıklarını söyler. Bu arada son buluşmalarında birbirine söyledikleri yalanlar ortaya çıkar. Clara'nın ölen erkek arkadaşı Danny Pink'in Nethersphere'den dönmediği, Doktor'un da Gallifrey'yi bulamadığı ortaya çıkar. Düş Yengeçlerini araştırırken Doktor, Clara'yı Noel Baba'nın getirdiği numuneyi koruması için yollar. Clara numunenin kırık olduğunu ve düş yengecinin canlı ve saldırmaya hazır olduğunu görünce masanın altına gizlenip farklı şeyler düşünmeye çalışır. Çünkü düş yengeçleri düşünüldüğü sürece saldırabilmektedir. Ancak sonunda yengeç Clara'ya saldırır.
Düş yengeci Clara'yı Danny ile beraber olduğu bir hayal dünyasına yollar. Ama Clara tehlikede olduğunu ve ölmekte olduğunu yazan tebeşir tahtalarıyla (Doktor, Clara'yla iletişim kurmaya çalışırken söyledikleri bu sembollere dönüşür) karşılaşır. Ancak, Clara bunları görmezden gelir ve Danny'ye odaklanır. Doktor, Clara'nın rüyasına girmek için düş yengecine kendini kurban eder ve Clara ile Danny'nin evine gelir. Clara hâlâ uyanmamak için direnir. Ama Danny durumlarının ve Clara'nın rüyasının farkındadır ve Clara'ya uyanması gerektiğini, onu özleyeceğini söyler. Clara uyanmayı kabul eder ve Doktor ile uyanır. Uyandıklarında yaratıkların da öldüğünü fark ederler. Eğer erkenden uyanılırsa yengeç ölüp toz hâline gelmektedir.
Uyandıktan sonra araştırma odasına geçerler. Ancak, Doktor gerçekten uyanmadıklarını anlar. Rüya içinde rüya gördüklerini söyler. Çünkü geldiklerinde saldırıya uğramışlardır ve gerçekte kaçamamışlardır. Doktor bilimciler için kopyalanmış üssün kılavuzlarını onlara verir. Clara'ya bir sayı tutmasını söyler ve bilimcilerin kılavuzların o sayfasını açarak ilk kelimelerini okumalarını ister. Bilimciler farklı kelimeler söyler. Böylece Doktor rüyada olduklarını kanıtlar. Bilinçaltının yengeçlere karşı savaşarak Noel Baba gibi hayal ürünlerini göstererek rüyada olduğunu anlamalarını sağlamaya çalıştığını söyler. Noel Baba gruba durumu açıklar ve uyanmaları için yardımcı olur.
Doktor üssü terk etmeye hazırlanırken Clara, çatıda Noel baba ile karşılaştıklarını hatırlatır ve hâlâ rüyada olduklarını söyler. Aslında tüm bilimciler birbirinden habersiz farklı zaman ve yerlerdeki yabancılardır. Düş yengeçleri Doktor, Clara ve onları bir rüyada toplamıştır. Bilimcilerden biri enfekte edilmiş personellerden birine yakalanır. TARDIS'in içinden Doktor ve Clara'ya benzeyen enfekte edilmiş iki kişi çıkar. Grup enfekte edilmiş personellerle çevrilir. Noel Baba tam zamanında kızağıyla gelir. Doktor, Clara ve bilimcileri kızağına alır. Güvenle kızağı uçurmaya başlar. Bilimciler aslında nasıl bir insan olduklarını hatırlamaya başlar. Biri tekerlekli sandalyeli büyükanne, biri parfüm için müşteri yöneticisi ve biri dükkanda çalışan yalnız bir kızdır. Sırayla uyanırlar. Ardından Doktor uyanır ve Clara Noel Baba'yla kalır.
Doktor uyandıktan sonra Clara'yı rüyasına bağlayan psişik sinyali izler ve Clara'nın odasına gelerek sonik tornavida ile henüz uyanmayan Clara'nın yengecini çıkarır. Yalnız, Clara'nın yaşlı bir kadın olduğunu görür. Clara, altmış iki yıldır görüşmediklerini söyler. Sohbet ettikçe Doktor erken gelmediği için pişman olur. Bir anda Noel Baba ortaya çıkar ve Doktor'a uyanmasını söyler. Doktor bu sefer gerçekten uyanır ve aceleyle gerçek Clara'nın yanına gider. Clara'yı yengeçten kurtarır ve Clara'nın hâlâ genç bir yetişkin olduğunu görünce sevinirler. Doktor, Clara'ya yeniden zaman ve uzayda seyahat etme teklifi eder. Clara mutlulukla kabul eder. Dışarıya TARDIS'e giderler. Ama Clara'nın penceresinin kenarında duran bir mandalinadan habersizlerdir.

Bir Yorum Yazın